Image

OKUR YORUMLARI


Ata Nirun’dan Kitap Önerisi

Neredeyse 40 yıldır yayın dünyasının içindeyim, sanırım okumadığım ya da göz attığım yazar pek kalmadı gibi ama şunu da unutmamak gerek ki, ben belirli bir konunun meraklısı, izleyicisi, araştırmacısı ve yazarıyım; kısaca bir gizem avcısıyım, bu nedenle de dünyanın her yerindeki gizemcileri de izler ve onları da avlarım…

Gizem avcıları karşımıza bazen bir bilimci, bazen bir sanatçı, bazen bir düşünür, bazen de tümünü sentezleyebilen bir romancı olarak karşımıza çıkarlar, ABD’de 1950 öncelerinde başlatılan “Best seller” tanımı yola aşk, tarih ve biyografi konularıyla yola çıkmış, sonralarda gerilim, korku, New Age ve felsefeyle karışık ruhsal gelişim ve şimdilerde de (80’ler sonrasından itibaren), fantastik, mitolojik, teolojik, spiritüel ve kayıp ya da bilinmeyen tarih konularında geniş ilgi görmeye başlamıştı. Clive Cussler, Wilbur Smith, Tom Clancy, Umberto Eco, Paulo Coelho, Robert Ludlum, Stephenie Meyer, Dean Koontz, Stephen King, Joanne Kathleen Rowling ve yanısırada bir önceki birbuçuk yüzyılın Dumas, Doyle, Tolkien, Stoker, Verne, Wells, Agatha Christie gibi büyük kurgucularını da unutmamak gerek… Şimdilerde de Michael Crichton, Dan Brown ve benzerleri ve de benim pek beğendiğim Jose Rodrigues Dos Santos varlar.

Bu saydığım isimlerin arasında bizden birisinin veya birilerinin olmaması her zaman üzücüydü, Pamuk, Kulin gibi proje yazarlarını göz önüne almadan hep gerçek bir gizem yazarının nerede olduğunu daima merak ettim. Meğer varmış, aramızdaymış, üstelik onu tanıyormuşum, İzmir’de geçen karanlık yıllarda birçok kez beraberdik. Sevecen kişiliği, kültürü, estetik anlayışı, zerafeti ile hep etkileyici ve aradığım bir dosttu, tam anlamıyla bir İyonyalı, Levanten ve uygar bir dünya insanıydı. Derken HERVE M. ABAJOLİ, beni şoka sokan hiç beklemediğim bir iş yaptı ve bir roman yazdı, bana da bir tane yolladı. “Ne dersin?” diyordu; BÜYÜK SIR ÜSTADI/MAGNUM OPUS’u okudum. Tanıtım sözcükleriyle, Felsefi Simya, Tarih, Bilim ve Din felsefesi, Psiko Arketipler, Analitik Psikoloji, Astrolojik Döngüler, dünyayı yöneten gizemli, karanlık örgütler peşpeşe birbirlerini izlediler…

Kitaptan bir örnek dışında alıntı yapmak istemiyorum, kesinlikle HEMEN OKUYUN diyorum. Herve üç çok ciddi öneride bulunmuş…

… Kendi içine bakmayı öğren..

… Kozmik güçleri tanı..

… Kadim bilgilere nüfuz et..

Evet, işte bu, zaten yıllardır bunların içinde ve peşinde değil miydik? Hala değil miyiz? Neyse, fazla söz okur usandırır… Bu sayfalarda hemen hiç kitap önermemiş ve yol göstermemiştim. BÜYÜK SIR ÜSTADI için bunu yapmak zorundayım. Bu kitabı almak için özel bir yol izleyeceksiniz, siparişle alacaksınız… İşte yazar ve sitesi…

Altta MAGNUM OPUS’tan küçük bir alıntı okuyacaksınız, konu Astroloji ama kitabın konusunun bu olduğunu sakın düşünmeyin, amacım farklılığı görmeniz… Neyse, hoş geldin HERVE, artık bizim de bir gizem best-seller yazarımız var, eğer BÜYÜK SIR ÜSTADI İngilizce’ye çevrilirse, dünya listelerinde kesinlikle yerini alacaktır… Hele Brown’un son kitabını okuduktan sonra bu konuda hiç kuşkum kalmadı… MAGNUM OPUS’un gelecek cildini merak etmemek elde değil, ona sağlıkla kal ve yaz dostum diyorum…

ALINTI: “Bütün efsanelerin kaynaklandığı kolektif bilinçdışının içerikleri bizde mitolojik motifler, ilkel imgeler ya da semboller olarak belirirler. Mitolojinin tamamı, kolektif bilinçdışının bir yansıtması olarak alınabilir. Buna en iyi örnek de şu anki konumuz yani astrolojinin takımyıldızlarıdır. Bu bize gerçekte gökte kaotik olarak dağılmış duran bu tek yıldızlara yansıtılan bilinçdışı içeriğin onları düzenli motiflere dönüştürmesinin hayatımıza nasıl etki ettiğini de anlatır. Bu dağınık yıldızları birleştirerek takımyıldızlara, takımyıldızları da belirli eşya ya da hayvanlara dönüştüren mekanizma aslında bilinçdışı içsel değerlerimizin dışavurumundan başka bir şey değildir. İşte bu nedenle bir takımyıldız mesela balık sembolizmine bağlandığında aslında bilinçdışında bulunan ve bugün Balık Burcuna atfettiğimiz özellikleri içeren bir kaliteyi yansıtmış oluruz. Bu yüzden de burcun özelliklerini belirleyen yıldızların fiziki konumu değil, bilinçdışı içeriğin yansıtılmış kalitesidir. Biz bilinçdışımızın bütün içeriğini kesintisiz olarak çevremize yansıtır ve bunu istemsizce yaparız.

Ruhumuz için bu yansıtmalar o kadar doğaldır ki ancak kendi içimize doğru düzgün bakabildiğimizde onların gerçek mi yoksa yansıtılmış mı olduklarını ayırt edebilmekteyiz. Anlayacağınız atalarımız astrolojinin ana kavramlarını keşfettiklerini sanmış olabilirler ama gerçekte yaptıkları tek şey, bilinçdışı ruhun kendini fiziki dünyada somutlaştırma çabasından başka bir şey değildi. Yani kolektif bilinçdışındaki bazı sembollerin, astrolojide de karşılıkları olduğu anlamı ortaya çıkmaktadır. Mesela astrolojideki gezegenleri ilahlar olarak görebiliriz Bunlar bilinçdışının güç sembolleridir. Burçlar da karakter imgeleridir. Bilimsel lisan ile söyleyecek olursa, bunlar belirli bir zamanda libidonun tipik niteliklerini gösteren sembollerdir....”

“BÜYÜK SIR ÜSTADI/MAGNUM OPUS”

Sıtkı Şükürer
Herve Abojoli, Büyük Sır Üstadı

BAKIN, bir “mucize yazar” hemen yanı başımızda, İzmir’de filizleniyor.

Herve Abajoli’den söz ediyoruz.
Kentin en eski sakinlerinden, Laventen bir aileden geliyor Herve.
1962 doğumlu...
Geçmişte çok parlak bir işadamıydı, şimdilerde ise içe dönük bir yaşamı var. 
Son birkaç yıldır bir roman üzerine çalışıyordu.
Yakın çevresi, onun bu süreçteki çabalarına şahit...
Birkaç yabancı dile hakimiyetinin de katkısıyla, öteden beri biriktirilerek oluşmuş muazzam bir entelektüeliteden çok özel şeyler oluşacağı kesindi.
Neticede roman tamamlandı.
Şu anda “Büyük Sır Üstadı” adıyla satışa sunuldu.
Kendi adımıza bir edebiyat eseri için yorum yapmaya ve tavsiyede bulunmaya kalkışacak kadar “hadsiz” değiliz.
Ancak referans kabul edilen kişilerin, bahse konu romana yaklaşımlarını görünce farklı bir durumla karşı karşıya olduğumuzu da kavrayabiliyoruz.
Türk edebiyatının kutuplarından İhsan Oktay Anar, hiç kimseyi ve hiçbir romanı bu denli kolayından ve mesnetsiz önemsemez, övmez. Yine Türkiye’nin en yetkin roman ve senaryo yazarlarından Ahmet Yurdakul’un “çok ciddi bir olayla karşı karşıyayız” şeklinde bir yorumuna tesadüf edemezsiniz.
Esasında “roman” türü, şayet başarılı ve kalıcı olma iddiası taşıyorsa, içindeki örgüyü; tarih, sosyoloji, psikoloji, iktisat, felsefe, coğrafya, antropoloji, fütürizm ve benzer disiplinlerle destekleyerek, bütünlüklü bir teze dönüştürüyor olması gerekir.
Romanın hangi zamanda geçtiği önem taşımaz.
Edebiyat eseri iddiası taşıyan romanlar, bugünü gözlediği gibi, geleceğe dair de toplumsal ve bireysel mesajlar içerir.
Herve Abajoli eline kalem almadan çok önce “yola” çıkmış ve mayalamaya başlamış kişilik. Bu sebeple romana dair o analitik olgunluğu hemen hissediyorsunuz.
Bu eserin tanıtımı henüz başlamadı.
Türkiye’de bir yeni yazar ve yeni kitapla ilgili yayınevi ve dağıtım problemleri, maalesef içler acısıdır.
Bu yüzden Herve, mümkün olduğunca “ipleri” elinde tutmaya gayret ediyor.
Romanın, satın alma linkleri şöyle, Türkiye’de; www.herveabajoli.com ve www.buyuksirustadi.com
Yurt dışında; Amazon dağıtım ağlarının tamamında, roman adı ‘Büyük Sır Üstadı’ olarak aratabilirsiniz.

http://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/sitki-sukurer/herve-abojoli-buyuk-sir-ustadi-40603629

Yazar Sinan Turanlı

📍Gençlik yıllarımda bol bol okuduğum romanları ve yazarlarını hatırladım. Açık söylemem gerekirse Herve Bey'den hiç beklemediğim kalitede bir romanla karşılaştım.
📍Benim açımdan bu kitabın kendi dalında bir ödül almasını veya beyaz perdeye uyarlanmasını beklemek, hiç de ütopik bir beklenti değil.
📍Bu tür kitaplarda okuyucuya aktarılan enteresan bilgilerin çok üzerinde bilgiyle dolu olduğunun ve boğmadan, sıkmadan, akıcı bir biçimde, merakla okunduğunun da altını çizmek isterim.
📍Aynı kulvarda olduklarını düşündüğüm Ahmet Ümit'in üzerine çıkacak bir yazara sahip olacağımızı rahatlıkla söyleyebilirim.
📍Glean Meade'in Kar Kurdu, Jean Christopher Grange'ın Kurtlar İmparatorluğu, Trevanian'ın Şibumi'si kıvamında, kalitesinde, lezzetinde bir eser. Ayriyeten okurken sanki Glean Meade ve Neil deGrasse Tyson kafa kafaya vermiş, beraber yazmışlar gibi bi kanı oluştu içimde.
📍Son olarak şunları da söylemeliyim; bir iki yılda yazılacak bir kitap değil, büyük bir emeğin sonucunda ortaya çıktığı aşikar.
📍Kitabın içine dair söyleyebileceklerim;
"Bilinç dahilinde veya haricinde kaçtığınız bir sorununuz varsa, er ya da geç devleşmiş olarak karşınıza çıkacak." gibi "Eğer sorununuzu görüyor ve yoksayıyorsanız kompleks sahibisiniz." gibi mantık dahilinde bilgiler ve kuantum fiziği gibi bir karmaşanın anlaşılır seviyeye çekilmesi ile de ampirik bilgiler ediniyorsunuz.
Dip not: Çok beğendim ve ilk kitabın bu kalitede oluşundan ötürü şaşkınım.
Tebrik ediyor ve başarılar diliyorum Herve M. Abajoli.
Teşekkürler ve başarılar Ebru Yeşilova
#buyuksirustadi #magnumopus #hervemabajoli

https://m.facebook.com/story.php?story_fbid=10156914807307974&id=686437973